Adwokat – dlaczego jego udział w postępowaniu karnym jest niezbędny?
Pomoc adwokata w sprawach karnych to jedna podstawowych czynności zawodowych. Adwokat z odpowiednim doświadczeniem zawodowym w sprawach karnych może okazać się nieocenionym wsparciem.
Co to jest sprawa karna?
Sprawa karna najprościej rzecz ujmując to postępowanie, jakie toczy się w oparciu o przepisy określonych ustaw karnych opisujących poszczególne rodzaje czynów zabronionych i zmierzające do osądzenia sprawcy czynu zabronionego przez obecnie obowiązujące przepisy.
Co istotne, kontakt z adwokatem powinien mieć miejsce niezwłocznie po otrzymaniu wezwania celem przesłuchania w charakterze podejrzanego lub powzięcia informacji, że postępowanie karne może zostać wszczęte, a także niezwłocznie po zatrzymaniu danej osoby. Mowa tutaj o sprawach, w których postępowanie toczy się już, albo możemy z wysokim prawdopodobieństwem przypuszczać, iż będzie się toczyło przeciwko określonej osobie czy osobom. Wówczas adwokat będzie wprowadzony w sprawę od samego początku, co pozwoli uniknąć wielu błędów jakie może nieświadomie popełnić osoba podejrzana, a także będzie w stanie przygotować najlepszą dla danej sytuacji taktykę obrończą oraz w efekcie pomóc najbardziej efektywnie.
Jakie są zalety korzystania z usług adwokata w sprawie karnej?
Sprawa prowadzona przez zawodowego pełnomocnika pozwala na cieszenie się spokojem. Klient nie musi martwić się o terminowe odpowiedzi na pisma sądu, doczytywać przepisów, wszystkie informacje ma podane przez swojego adwokata. Aby móc sporządzić pisma procesowe trzeba mieć czas, tego czasu zazwyczaj brakuje w codziennym życiu. Nie posiadając zawodowego pełnomocnika zazwyczaj dużo osób, szuka rozwiązań w Internecie, gdzie podpowiedzi nie zawsze są poprawne lub adekwatne dla danej sytuacji.
Adwokat czy radca prawny jest profesjonalistą, którego zawsze można zapytać o prawdopodobne rozstrzygnięcia, o to co klienta niepokoi, czego się obawia. Adwokat posiada nieporównywalnie większą wiedzę, aniżeli klient, Aby zostać profesjonalnym pełnomocnikiem trzeba skończyć pięcioletnie studia, a następnie odbyć trzyletnią aplikacje plus lata praktyki tworzą przepaść, której klient nie zdoła przeskoczyć choćby przeczytał niejedną książkę.
Klient może poszukać przepisów prawa głównie w Internecie, niestety wyroki sądowe nie zapadają wyłącznie w oparciu o kodeksy czy ustawy, ale również warto zapoznać się z orzecznictwem w podobnych sprawach, komentarzami i innymi publikacjami, dostęp ten jest płatny, przy czym adwokat opłaca dostęp do specjalistycznej bazy aktów i innych publikacji, aby być na bieżąco ze zmianami.
Nic nie zastąpi rozmowy z adwokatem, który zna sprawę, w trakcie której adwokat przekazuje klientowi informację prawną. Po zapoznaniu się z problemem klienta oraz przyniesionymi przez niego dokumentami, Klient może na bieżąco konsultować z profesjonalistą poczynania w sprawie i prosić o radę choćby w najmniejszej kwestii.
Posiadając pełnomocnika mniej obawiamy się samej rozprawy sądowej wiedząc, że w każdym czasie może liczyć na adwokata, który jest obok i czuwa nad tym co dzieje się na sali, zadaje pytania świadkom. Podobnie biegłości w formułowaniu pytań nie da się nabyć przy okazji jednej sprawy, nikt nie zada pytania lepiej niż adwokat.
Mimo faktu, że decyzje i orzeczenia sądowe są sformułowane w języku polskim, przeciętny użytkownik języka polskiego powinien zasięgnąć pomocy wykwalifikowanego prawnika, który przetłumaczy język prawniczy na język zrozumiały i obroni przed nadużyciami władzy.
Adwokat nie jest wyłącznie obrońcą oskarżonych i podejrzanych, również pełni rolę rzecznika interesów pokrzywdzonych. W ramach tej działalności, adwokat wnosi zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury, wykonuje czynności oskarżycieli posiłkowych i prywatnych oraz walczy o odszkodowanie dla pokrzywdzonych. Adwokat chętnie pomaga tym, którzy sami sobie nie mogą pomóc.