W przedmiotowym opracowaniu kilka słów zostanie poświęconych składnikom majątku małżonków, które będą ulegały podziałowi w trakcie postępowania sądowego.
Z majątkiem wspólnym małżonków mamy do czynienia tylko w sytuacji wspólności majątkowej, przy czym nie ma znaczenia źródło jej pochodzenia ( umowa czy ustawa). Wspólność ustawowa pomiędzy małżonkami jest współwłasnością łączną, często określaną :współwłasnością do niepodzielnej ręki”. Skutkiem takiego bezudziałowego charakteru współwłasności jest to, że małżonkowie nabywając w trakcie jej trwania składnik majątku wspólnego, nie nabywają go w ułamkach, lecz na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej. Oznacza to, że cały przedmiot przysługuje niepodzielnie obojgu małżonkom.
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej.
Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Które składniki stanowią majątek wspólny małżonków ?
Otóż, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.