Poniżej przedstawiamy Państwu odpowiedzi na pytania dotyczące rozwodu, które są najczęściej zadawane przez Klientów w naszej kancelarii.

 

1. Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?

Jak w każdej sprawie tak i tym przypadku chcielibyśmy załatwić formalności sądowe jak najszybciej. Pomocne będzie wcześniejsze omówienie stanowisk procesowych tak, aby w jak najszerszym zakresie pokrywały się.

Oczywiście, gdy ze związku małżeńskiego nie pochodzą dzieci, czas zaoszczędzimy rozwodząc się bez orzekania o winie. Brak konieczności przesłuchiwania licznych świadków, zapoznawania się przez sędziego z pozostałym materiałem dowodowym np. wielogodzinnymi nagraniami, wiadomościami sms, emailami, zdjęciami zawsze będzie czynnikiem skracającym czas oczekiwania na rozprawę.

Najważniejsze może okazać się stanowisko w zakresie kontaktów, ponieważ spór o władzę rodzicielską czy kontakty może sprawić, że konieczne będzie skorzystanie przez sąd z pomocy OZSS ( w praktyce będzie to najczęściej opinia psychologa i pedagoga). Czas oczekiwania zarówno na samo badanie, jak i późniejszą opinię ośrodka może zająć nawet rok.

Do przemyślenia pozostaje również kwestia mediatora, który może znaleźć inne rozwiązanie niż te dotychczas brane pod uwagę przez małżonków. Niekoniecznie na mediację musi nas skierować sąd, możemy udać się na nią sami, a koszt bywa niewielki w porównaniu do możliwych lat oczekiwania na koniec rozwodu czy stresu i niepewności co do możliwego rozstrzygnięcia.

 

2. Ile trwa rozwód ?

Rozwód w zależności od wielu czynników może trwać średnio od kilku miesięcy do kilku lat, spór małżonków o winę lub sprawy dotyczące dziecka może przedłużyć takie postępowanie nawet do 4/5 lat.

 

3. Ile kosztuje rozwód ?

Opłata od pozwu o rozwód wynosi 600 zł, w przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd zwraca powodowi połowę opłaty, a także zasądza od strony przeciwnej zwrot na rzecz powoda w kwocie 150 zł – w efekcie kwota 600 zł może stopnieć do 150 zł. O kosztach sądowych sąd orzeknie w wyroku kończącym postępowanie.

W zależności od rejonu Polski kwoty wynagrodzenia adwokatów mogą się znacząco różnić. Różnica w wynagrodzeniu będzie również uzależniona od stopnia skomplikowania sprawy, zakres postępowania dowodowego jakie będzie niezbędne do przeprowadzenia i będzie zaczynać się od kilku tysięcy złotych w górę.

Adwokaci nie prowadzą sztywnego cennika usług, ponieważ każda sprawa bywa inna i należy do niej podejść indywidualnie. Wybierając kancelarię, która będzie nas reprezentować w trakcie tego trudnego procesu warto uda się na konsultację w trakcie której dowiemy się więcej o realiach rozwodowych w naszym mieście, a adwokat po zaznajomieniu z daną sytuacją rodziny/małżonków dokonana wyceny.

 

4. Jak sporządzić Pozew o rozwód bez orzekania o winie ?

Choć w Internecie dostępnych jest wiele propozycji pozwów o rozwód bez orzekania o winie warto rozważyć zlecenie sporządzenia samego pozwu kancelarii, która ma w tym doświadczenie. Może się okazać, że unikniemy w sądzie pytań, które nas zaskoczą i spowodują niepotrzebny stres. Nasza kancelaria sporządza pozew uwzględniając możliwe pytania ze strony sądu w trakcie przesłuchania podczas rozprawy rozwodowej tak, aby klient decydując się na samodzielną reprezentację po przypomnieniu sobie przed rozprawą treści pozwu był w stanie bez niepotrzebnego stresu odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane przez sąd.

Jeżeli zależy nam na czasie warto dopisać na końcu pozwu informację, że małżonkowie są zgodni zarówno co do samego rozwodu jak i co do jego warunków.

 

5. Ile wynoszą alimenty ?

Alimenty zależą od wielu czynników, przede wszystkim od wysokości ponoszonych przez nas wydatków i realnych możliwości zarobkowych obojga rodziców. Możemy przyjąć, że obecnie alimenty na dziecko będą wahać się od 1000 zł do 5000 zł, a nawet 8000/9000 zł na dziecko studiujące w większym mieście lub zagranicą.

Zanim zadecydujemy o wysokości alimentów warto dokonać stosownych obliczeń, żeby poznać kwotę, która będzie dopasowana do potrzeb dziecka. Przygotowania warto zacząć od tzw. kalkulatorów alimentacyjnych dostępnych również w Internecie.

 

Jeśli mają Państwo jeszcze pytania dotyczące rozwodu zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią prawną w Szczecinie.