Jakie są złote porady rozwodowe dla żon? Jak kobiety powinny przygotować się do rozwodu?

Niedawno jedna z moich Klientek poprosiła mnie o wytyczne jak dobrze przygotować się do rozwodu i co ważniejsze jak ten rozwód przetrwać. Natchnęło mnie to do kolejnej publikacji opisującej porady rozwodowe dla żon. Mam nadzieję, że sporządzony przeze mnie spis złotych rad przysłuży się również naszym Czytelniczkom.

Przeanalizowałam prowadzone przeze mnie sprawy rozwodowe i to z czym w trakcie rozwodu borykały się moje Klientki na różnych etapach postępowania. Droga Żono:

Rada nr 1

Bądź świadoma, że coraz częstszą praktyką jest potajemne nagrywanie małżonka i korzystanie z usług detektywa. Prowokowanie rozmów, w których małżonek przyznaje się do zdrady to już niemal standard. Bądź czujna, a z drugiej strony sprytniejsza – zbieraj wszelkiego rodzaju dowody, w sądzie to one się liczą.

Rada nr 2

Nagrywaj, dokumentuj, notuj niepokojące zachowania małżonka, zbieraj dowody. Zastanów się nad tym kto był świadkiem nagannych zachowań małżonka, jego zeznania w trakcie rozwodu mogą okazać się kluczowe.

Rada nr 3

Warto pomyśleć  o przeniesieniu dokumentów, które mogą się przydać w trakcie rozwodu w bezpieczne miejsce np. do pracy, do rodziców, do koleżanki na tzw. przechowanie. Ważne dokumenty, zdjęcia, które mogą się przydać – lubią „znikać”, przy czym dowiadujemy się o tym dopiero gdy nadchodzi czas, w którym chcemy z nich skorzystać.

Rada nr 4

Same paragony nie wystarczą! Choćby całe tuziny. Sąd może wyjść przecież z założenia, że to nie są nasze paragony, a zebrane np. od naszych znajomych. Pilnuj, aby na dokonywane zakupy i ich wysokość mieć dowód. Rachunki opłacaj przelewem, za zakupy płać kartą lub poproś o tzw. fakturę imienną na siebie.

Rada nr 5

Zabezpiecz swoje finanse. Nawet jeżeli na czas procesu o rozwód otrzymasz zabezpieczenie kosztów utrzymania rodziny to nie nastąpi to od razu. Zazwyczaj moje Klientki reagują zdziwieniem, gdy uprzedzam, że na rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie można czekać nawet klika miesięcy. Pomyśl o zgromadzeniu środków na ten czas. Bierz pod uwagę, że małżonek na wieść o rozwodzie może wypłacić wspólne oszczędności, zablokować dostęp do konta. Z przykrością muszę stwierdzić, że  jest to częsta praktyka.

Rada nr 6

Skrupulatnie przekalkuluj ile wydajesz na utrzymanie swoje i dzieci. Dowiedz się od adwokata co może wejść w zakres Waszych usprawiedliwionych potrzeb. Bądź gotowa, gdy sąd na rozprawie będzie Cię pytał jakie masz miesięczne wydatki.

Rada nr 7

Zastanów się jak po rozwodzie podzielicie majątek. Sfotografuj Wasz majątek, zbierz dokumenty, wydrukuj bieżący stan konta, tak żeby później wiedzieć co właściwie możecie podzielić i jaki wspólny majątek posiadacie.

Rada nr 8

Każdy przy rozwodzie ma swoje priorytety, dla jednych ważne jest, aby uzyskać satysfakcjonujące alimenty, dla drugich znacznie ma czas, (chcą się rozwieść możliwie najszybciej), dla innych znaczenie ma możliwie bezbolesne przeprowadzenie rozwodu, bez krępujących zeznań i zbędnych świadków. Określ swoje priorytety.

Rada nr 9

Rozwód to nie wstyd, a często konieczność, wstydem również nie są łzy na sali rozpraw. Znajdź zaufanego prawnika, który przeprowadzi Cię przez rozwód, najlepiej takiego, który na rozwodach po prostu się zna. Szkoda, żeby akurat na Twojej sprawie miał eksperymentować.