Jak mąż powinien przygotować się do rozwodu? Poniżej prezentuję najważniejsze porady rozwodowe dla mężów.

Warto przekazać poniższe rady rozwodowe dla mężów swoim najbliższym, którzy przygotowują się do rozwodu. Może w takiej sytuacji jest akurat Wasz syn, kuzyn, a może przyjaciel ?

A zatem Mężowie:

Rada nr 1

Zapamiętaj, że częstą praktyką jest potajemne nagrywanie małżonka i korzystanie z usług detektywa. Prowokowanie rozmów, w których małżonek przyznaje się do zdrady to już niemal standard. Bądź czujny, a z drugiej strony sprytniejszy- zbieraj wszelkiego rodzaju dowody, w sądzie to one się liczą. Zastanów się nad tym, kto był świadkiem jej nagannych zachowań, takie zeznania w trakcie rozwodu mogą okazać się kluczowe.

Rada nr 2

Żona przygotowując się do rozwodu będzie zbierała paragony, faktury, rachunki, żeby wskazać na wysokość waszych wspólnych wydatków. Po co? W trakcie procesu będzie wnosiła o to, żeby sąd zasądził alimenty uwzględniając dotychczasowy standard życia. Dlaczego po rozwodzie miałaby żyć na niższym poziomie? Zasada to dotyczy przede wszystkim dzieci. Sąd będzie dążył do tego, żeby wskutek rozwodu standard życia nie spadł. Jeżeli standardem była kurtka za 400 zł, czy buty w podobnej cenie, a jako prezent okolicznościowy dziecko otrzymywało telefon, laptop, Xbox czy inne gadżety – licz się z tym, że żona z pewnością będzie wskazywać na podwyższony standard życia, a w konsekwencji będzie domagać się wysokich alimentów. Zdecydowanie warto w tym gorącym, rozwodowym okresie baczniej czynić wydatki. Niestety w tym wypadku nawet jeżeli chcesz podarować dzieciom lub żonie prezent z tzw. wyższej półki –pamiętaj – dobrymi chęciami piekło wybrukowane.

Rada nr 3

Jak możesz się bronić ? Same paragony nie wystarczą! Jakim są dowodem na to, że żona poniosła wskazane w nich wydatki? Żadnym. Mogła przecież poprosić koleżanki, żeby zbierały dla niej paragony, jeżeli zatem zakwestionujesz ten dowód w sądzie – plus dla Ciebie. Nie chodzi o to, żeby swoim dzieciom nie dać nic, ale raczej o to, żeby czynić zadość rzeczywistym potrzebom dzieci, nie tym sztucznie nadmuchanym na potrzeby procesu przez matkę.

Rada nr 4

Zapamiętaj, że żona może poprosić, żeby sąd zobowiązał Cię np. do przedłożenia historii rachunku bankowego. Dzięki temu żona będzie wiedziała ile masz zgromadzonych środków pieniężnych, a także na co wydajesz zarobione pieniądze. Lepiej w tym okresie płacić gotówką, po prostu.

Rada nr 5

Praktyką nieładną, ale niestety taką, która ma miejsce dość często jest tzw. zerowanie konta przez żonę. Często małżonkowie są współwłaścicielami lub pełnomocnikami do swoich kont. Kiedy wizja rozwodu jest coraz bardziej realna zabezpiecz swoje finanse. Mam wrażenie, że często jeśli chodzi o oszczędności działa zasada kto pierwszy ten lepszy.

Rada nr 6

Skrupulatnie przekalkuluj ile wydawaliście na utrzymanie swoje i dzieci. Dowiedz się od adwokata co może wejść w zakres usprawiedliwionych potrzeb żony i dzieci. Jeżeli mieszkacie już osobno, wypisz sobie swoje miesięczne wydatki – sąd na rozprawie będzie Cię o nie pytał.

Rada nr 7

Zastanów się jak po rozwodzie podzielicie majątek. Sfotografuj Wasz majątek, zbierz dokumenty, wydrukuj bieżący stan konta, tak żeby później wiedzieć co właściwie możecie podzielić i jaki wspólny majątek posiadacie. Warto to zrobić przez wyprowadzeniem się z mieszkania, po opuszczeniu lokalu żona zapewne zmieni zamki.

Rada nr 8

Każdy przy rozwodzie ma swoje priorytety, dla jednych ważne jest, aby uzyskać satysfakcjonujące alimenty, dla drugich znaczenie ma czas (chcą się rozwieść możliwie najszybciej), dla innych znaczenie ma bezbolesne przeprowadzenie rozwodu, bez krępujących zeznań i zbędnych świadków. Określ swoje priorytety.

Rada nr 9

Znajdź zaufanego prawnika, który przeprowadzi Cię przez rozwód, najlepiej takiego, który zna się na rozwodach. Szkoda, żeby akurat na Twojej sprawie miał eksperymentować.