Adwokat czy notariusz ? Do kogo zwrócić się ze swoją sprawą?

A Państwo wiedzielibyście do kogo zwrócić się ze swoją sprawą?

Chociaż zakres działania notariusza i adwokata jest różny, nadal często otrzymuję prośby o sporządzenie aktu notarialnego lub podjęcie się sprawy przewidzianej dla notariusza.

Od zaprzyjaźnionych notariuszy również słyszałam, że zdarzają się klienci, którzy proszę ich o reprezentację w sądzie, szczególnie w przypadku spraw związanych z nieruchomościami.

Czym jest zatem akt notarialny i kiedy możemy sięgnąć po pomoc notariusza, a kiedy to adwokat może posłużyć nam pomocną dłonią? Akt notarialny jest dokumentem, który sporządzany jest przez notariusza, jest szczególną formą pisemną aktów, o szczególnej doniosłości. Przepisy wskazują również, które czynności prawne mają być zawierane jako akty notarialne, w przeciwnym razie – w przypadku nie dochowania formy aktu notarialnego – grozi to ich nieważnością.

Moja pierwsza myśl, gdy słyszę hasło notariusz to zakup nieruchomości. Kodeks cywilny przewiduje formę aktu notarialnego dla rozporządzeń związanych z nieruchomościami, lecz forma aktu notarialnego jest przewidziana również dla:

  • niektórych spółek w tym partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • zgody małżonka w sprawie czynności takich jak sprzedaż nieruchomości,
  • pełnomocnictwa do nabycia lub zbycia nieruchomości,
  • przeniesienia prawa do wieczystego użytkowania, np. gruntu,
  • umowy darowizny nieruchomości,
  • umowy dożywocia,
  • podziału wspólnego majątku, w którego skład wchodzi nieruchomość.

Dlaczego zatem na hasło zniesienie współwłasności, dział spadku, podział majątku małżeńskiego mimo wszystko pierwsza myśl wielu z nas pada na adwokata?

W uproszczeniu można byłoby napisać, że do notariusza często idziemy z gotowym planem, gdy już mamy ustalony sposób przekazania nieruchomości i spłaty/ zapłaty ceny. Jednak prawda jest taka, że przy sprawach podziałowych to jest często ostatni krok długiego i żmudnego procesu dochodzenia do zgody i konsensu. Jeśli zatem jesteśmy na samym początku drogi np. do podziału majątku udajemy się do adwokata, który skieruje zaproszenie do podjęcia polubownych rozmów do strony przeciwnej. Wówczas to adwokat stoi przy boku klienta doradzając mu najkorzystniejsze rozwiązania, podpowiadając jakie są szanse na uzyskanie lepszego rezultatu w sądzie oraz zapewnia profesjonalne doradztwo przy odpowiednim zabezpieczeniu swoich roszczeń. Adwokat przeprowadza klienta przez proces negocjacyjny, doradczy, ale też informuje swojego mandanta o sytuacji prawnej w jakiej się znalazł. Dalej wypadałoby dodać, że adwokat często redaguje treść podpisywanej ugody oraz czyni stosowne dopiski na treści przygotowanego aktu zabezpieczające klienta. Pamiętajmy, że w prawniczym świecie jedno zdanie potrafi zabezpieczyć prawa mocodawcy w ten sposób, że w miejscu długiego procesu będzie możliwe niezwłoczne opuszczenie lokalu przez niechcianego lokatora lub niezwłoczne ściągnięcie zadeklarowanej płatności w trybie egzekucji komorniczej.

Kolejnym przykładem, który Państwu przywołam będzie rozdzielność majątkowa. W przypadku zgodnego porozumienia w zakresie rozdzielności u obojga małżonków można udać się do notariusza, który sporządzi stosowny akt. Jednak, żeby uzyskać informację jakie konsekwencje prawne będzie rodziło to posunięcie z naszej strony, czy jest dla nas opłacalne czy przeciwnie możemy dużo na tym stracić – należy udać się do adwokata.

Podsumowując warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa adwokata i poznać swoje prawa o szanse rozwiązania danej sytuacji prawnej, technicznie zaś może zajść potrzeba udania się do notariusza, gdy przepisy uzależniają skuteczność danej czynności od formy aktu notarialnego.

 

Dziękujemy, że znaleźliście Państwo chwilę na przeczytanie naszego wpisu. Jeżeli możemy Państwu pomóc prawnie, wesprzeć radą lub solidnym ramieniem w trakcie procesu – zapraszamy do kontaktu.

Adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan